Periodas: 2020 m. kovo 17 d. – 2021 m. gegužės 19 d.
Ataskaitos išoriniai auditoriai: UAB „Audifina“, tarptautinės nepriklausomų audito ir teisinių įmonių asociacijos „MSI Global Alliance“ narė, viena didžiausių lietuviško kapitalo audito kompanijų Lietuvoje.
Ataskaitos teisiniai konsultantai: „TGS Baltic“, didžiausia advokatų kontora Lietuvoje, „Prospera Tier 1 law firm review 2019“ tyrimo duomenimis pripažinta skaidriausia ir etiškiausia advokatų kontora Baltijos šalyse.
Nuo minties padėti su koronavirusu kovojantiems Lietuvos medikams iki pirmojo viešo kreipimosi dėl renkamos paramos praėjo 24 valandos. Paramos gavėjo statusą turinti VšĮ „Laisvės TV“ 2020 metų kovo 18 dieną atidarė atskirą sąskaitą iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ ir pradėjo rinkti lėšas, skirtas pirkti būtiniausioms priemonėms medikams.
Akcentavome, jog reikia greitų sprendimų ir greitų pirkimų, nes buvo akivaizdu, jog valstybinės institucijos pavėlavo su įsigijimais, pandemija jau įžengė į šalį ir didelės dalies ligoninių medikai neturi net paprasčiausių kaukių.
Pradėjus rinkti paramą „Laikykitės, Medikai!“ komanda, kurią sudarė daugiausia „Laisvės TV“ žmonės, pasiskirstė į kelias dalis – vieni registravo medicinos įstaigų poreikius, kiti kalbėjosi dėl įsigijimų su vietiniais ir užsienio tiekėjais, treti pradėjo dėlioti logistikos grandines. Pirminėje projekto stadijoje buvo viešai paskelbta, jog administravimo kaštai bus nuliniai, dalis komandos narių savanoriaus, o daliai atlyginimus mokės „Laisvės TV“.
Pirminis lūkestis buvo surinkti 150 000 eurų ir aprūpinti priemonėmis keliasdešimt Lietuvos gydymo įstaigų. Viso projektas surinko 2 410 540 eurų.
Visos mūsų surinktos lėšos ir jų šaltiniai yra pateikiami A lentelėje ataskaitos pabaigoje.
Visos mūsų išlaidos yra pateikiamos F lentelėje ataskaitos pabaigoje.
Projekto pradžioje priėmėme sprendimą, jog nepaisant išaugusių respiratorių ir kitų priemonių kainų, pirksime čia ir dabar, nes medikams priemonių reikia kuo skubiau. Taip pat Robotikos mokyklai nupirkome žaliavų iš kurių buvo gaminami veido skydeliai, o dizaineriui Robertui Kalinkinui nupirkta medžiagų kaukėms siūti. Gavome paramą ir žaliavomis, visos šios paramos sumos yra pateiktos C lentelėje ataskaitos pabaigoje.
Paramą gavome ne tik pinigais, bet ir priemonėmis iš fizinių ir juridinių asmenų. Gautų priemonių kiekiai pateikti B lentelėje ataskaitos pabaigoje.
Taip pat atsirandant signalų, kad parama gali būti piktnaudžiaujama arba ji dėl įvairių priežasčių gali nepasiekti medikų, įkūrėme Kontrolės tarnybą, kuri užsiėmė patikra.
Devintą projekto dieną pradėjo veikti trumpasis paramos medikams numeris 1880, vieno skambučio kaina 2 eurai, visi operatoriai savo pajamų dalies oficialiai atsisakė. Iš skambučių trumpuoju numeriu surinktų lėšų suma pateikiama A lentelės 6-oje eilutėje ataskaitos pabaigoje. Trumpasis numeris panaikintas 2021 m. balandžio mėn. 13 d.
Paramos prašančių medicinos įstaigų skaičius per dieną stabiliai augo po 30-40, prie jų prisijungė ir su rizikos grupėje esančiais žmonėmis dirbančios socialinės įstaigos – slaugos namai, hospisai, senelių namai. Viso medicininių priemonių ir įrangos buvo išvežta į 324 įstaigas.
Turėjome nemalonų incidentą – Kontrolės tarnyba su neginčijamais įrodymais pagavo mūsų paramą gavusią ir dalį jos pasisavinusią medikę rezidentę. Buvo priimtas sprendimas paviešinti šį nutikimą ir kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Septynioliktą projekto dieną į Lietuvą iš Kinijos geležinkeliu vos per devynias dienas atvyko pirmoji didžioji mūsų siunta – 300 000 vnt. medicininių priemonių.
Tomis dienomis, kai kasdien reikėdavo supakuoti, pažymėti, paskirstyti, išvežti, užpajamuoti, sutvarkyti biurokratinius dalykus daugiau kaip 60 krovinių per dieną ir artimiausiomis savaitėmis nusimatė tik krovinių skaičiaus augimas, atsirado suvokimas, jog visuomeniniais pagrindais tris savaites po 12-14 valandų dirbantys žmonės ilgai netemps ir projektui iškils grėsmė strigti.
Į pagalbą atėjo vieni iš mūsų didžiųjų donorų, turintys nemažą tokių projektų valdymo patirtį ir puikiai suvokiantys, kad tokio masto projekto ilgą laiką neįmanoma administruoti su nuliniais kaštais. Į naują paramos sutartį jie savo iniciatyva įtraukė punktą, leidžiantį dalį jų paramos panaudoti projektui administruoti. Iniciatyvos vadovai – „Laisvės TV“ direktorė Gabija Milašiūtė ir Andrius Tapinas – prie projekto toliau dirbo visuomeniniais pagrindais.
Projekto administravimo išlaidos sudaro 7 700 eurų arba 0,32 % surinktų paramos lėšų. Jos buvo skirtos dviejų asmenų, derinančių projekto logistiką ir santykius su partneriais bei paramą priimančiomis įstaigomis, atlyginimams.
Buvo vykdomi pirkimai ir vežimai, taip pat apmokėti keturių plaučių ventiliavimo aparatų taisymo kaštai. Sutvarkyti aparatai buvo pristatyti į Panevėžio respublikinę ligoninę.
Balandžio pabaigoje su JAV lietuvių pagalba pavyko įsigyti 250 naujos technologijos neinvazinių ventiliacinių šalmų. Užsakymas buvo atliktas balandžio 25 dieną, gegužės pradžioje šalmai jau buvo Lietuvoje ir išdalinti paraiškas pateikusioms didžiosioms ligoninėms. Likę beveik 80 šalmų palikti operaciniame rezerve, vėliau jie taip pat išvežti į medicinos įstaigas.
Balandį – gegužę su Lietuvos kariuomenės pagalba buvo masyviai tiekiamos pagrindinės apsaugos priemonės socialinėms įstaigoms – hospisams, paliatyvinės slaugos ligoninėms ir senelių namams. Visą suvestinę su įsigytų ir medicinos įstaigoms pristatytų priemonių sąrašu rasite Ataskaitos 1 priede.
Gegužės pradžioje po konsultacijų su medikais ir atsižvelgus į koronaviruso situaciją Lietuvoje projekto vadovai priėmė sprendimą stabdyti lėšų rinkimą ir pradėjo formuoti operacinius rezervus – finansinį ir sukauptų apsaugos priemonių – rudeniui, jeigu išsipildytų kai kurių ekspertų prognozės apie antrąją viruso bangą.
2020 birželio 03 dieną operaciniame „Laikykitės, Medikai!“ rezerve buvo 181 257 eurai ir 78 neinvazinės ventiliacijos šalmai.
2020 metų rugpjūtį į „Laikykitės, Medikai!” projektą kreipėsi Vilniaus universiteto Gyvybės Mokslų Centro Biotechnologijos instituto darbuotojai, atstovaujantys UAB „Baltymas“.
Jie sukūrė SARS-CoV-2 viruso pagrindinių antigenų baltymų produktus, kurie yra tinkami tobulesnei antikūnų prieš virusą diagnostikai. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jų paruošti baltymai yra žymiai pranašesni diagnostiniai reagentai nei kitų gamintojų ir netgi rodo patikimai geresnius rezultatus už validuotus CE IVD testus, gaminamus Vokietijos ir Austrijos įmonių. Todėl naudojant jų baltymus galima gana greitai sukurti jautresnius diagnostinius testus už dabar gaminamus ir naudojamus anti-Covid19 antikūnų nustatymui. Tokių testų sukūrimo siekia VU GMC Imunologijos skyrius, Santaros klinikos bei gamybos pajėgumus turinti Lietuvos įmonė (UAB Imunodiagnostika).
Darbams užbaigti jiems trūko lėšų, todėl buvo nuspręsta dalį „Laikykitės, Medikai!“projekto lėšų panaudoti kaip strateginę paramą Lietuvos biotechnologijų mokslininkams.
2020 metų spalio 29 dieną buvo skirta 40 000 eurų siekiant paspartinti UAB ´„Baltymas“ atliekamus tyrimus.
Mokslininkams sėkmingai baigus darbus – jų partnerio UAB „Imunodiagnostika“ sukurtas antikūnų prieš CoV-2 S baltymą nustatymo rinkinys buvo oficialiai įregistruotas Valstybinėje Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyboje ir pradėtas naudoti.
UAB „Baltymas“ gautų lėšų panaudojimo ataskaitą galite rasti Ataskaitos 2 priede
Prasidėjus antrajai pandemijos bangai buvo nuspręsta dalį projekto lėšų skirti visuomenės švietimui bendradarbiaujant su medicinos profesionalus vienijančia „Įrodymais pagrįstos medicinos grupe“. Projekto tikslas buvo suburti medikus, galinčius surinkti ir išanalizuoti svarbią pandeminę informaciją ir viešai pateikti jos santrauką, analizę, vertinimus bei patarimus.
Nuo lapkričio mėnesio Į Laisvės TV terminuotomis sutartimis įdarbinti penki „Įrodymais pagrįstos medicinos grupės“ nariai – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų jaunesnysis gydytojas rezidentas Kazimieras Maneikis, duomenų analitikas Jonas Bačelis, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų medicinos gydytoja Ugnė Ringelevičiūtė, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų vyresnioji hematologijos rezidentė Austėja Dapkevičiūtė, VU Gyvybės mokslų centro biochemikė dr. Miglė Tomkuvienė.
Iki 2020 metų pabaigos koncentruota komunikacija buvo vykdoma puslapyje laikykitesmedikai.lt, „Laisvės TV“ laidose ir Facebook puslapyje, taip pat informacija buvo nemokamai dalijamasi su kitomis žiniasklaidos priemonėmis.
Per pusantro mėnesio vykdant šį projektą buvo išleista 10 straipsnių, 3 statistinių duomenų lentelės ir 4 laidos. Išplatinti straipsniai susilaukė 23 paminėjimų (su oficialiu projekto puslapiu – 33), iš jų 22 buvo didžiausiuose portaluose. Statistiniai duomenys buvo publikuojami tik oficialiame projekto puslapyje, platinami nebuvo.
„Laisvės TV“ YouTube kanale laidos buvo peržiūrėtos 24 652 kartus, „Laisvės TV“ Facebook puslapyje laidos peržiūrėtos 43 619 kartus.
Informacinio projekto kaštai pateikti Ataskaitos F lentelėje.
2021 metų sausį įsibėgėjus pandemijai gavus aiškius medicininių įstaigų signalus, jog apsaugos priemonių turi, bet neturi įrangos, mes vėl pradėjome rinkti lėšas, kurios turėjo būti nukreiptos į tikslinius įrangos pirkimus, kurių poreikį sveikatos apsaugos įstaigos pateikė iniciatyvos „Stiprūs kartu“ interneto puslapyje: https://stipruskartu.lt/gelbeti-gyvybe/
Papildomai nupirkome 86 įrangos vienetus ir išvežėme juos į 21 Lietuvos medicinos įstaigą. Suvestinę su įsigytų ir medicinos įstaigoms pristatytos įrangos sąrašu rasite Ataskaitos 3 priede.
Taip pat sausį atvyko paskutinė būtinųjų medicinos priemonių siunta iš Kinijos, jų paskirstymą rasite G lentelėje.
2021 metų gegužės 19 d. paskirsčius ir pristačius paskutines medicinos priemones ir įrangą, projektas „Laikykitės, Medikai!“ išnaudojo visas turimas lėšas ir oficialiai veiklą baigė. Žemiau pateikiama išsami informacija, susijusi su paramos iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ gavimu ir panaudojimu:
Projektas yra remiamas 5000 eurų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, pagal projektą „Tūkstantmečio žinios“.
Projektas yra remiamas 3500 eurų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, pagal projektą „Laikykitės ten: Kultūra“.
Projektas yra remiamas 4000 eurų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, pagal projektą „Pilietinės visuomenės skatinimas | Laisvės TV“.
Projektas yra remiamas 5000 eurų iš Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, pagal projektą ,,Pasipriešinimo manipuliacijoms ugdymas karo Ukrainoje kontekste”
„KarTU“ – tai 2019 m. rudenį startavęs, ES fondų remiamas projektas, kurio metu organizuojami įvairių sričių profesionalų susitikimai su moksleiviais, besimokančiais mažesnėse rajonų/kaimų mokyklose visoje Lietuvoje. Projekto metu planuojama įgyvendinti 250 susitikimų. Susitikimų metu lektoriai kartu su moksleiviais nagrinėja įvairias emocinės bei psichologinės sveikatos temas, skatina pilietiškumą, asmeninį tikslų siekimą, įkvepia ir atsako į jauniems žmonėms rūpimus klausimus. Projekte dalyvauja 25 mokyklos ir virš dvidešimt lektorių, tarp kurių – aktorė Kristina Savickytė, mokslininkė Urtė Neniškytė, „Misija Sibiras“ dalyvis, šaulys Marijus Štilinis, visuomenininkė Luka Sinevičienė, „Dydis nesvarbu“ įkūrėja Giedrė Valavičiūtė ir daugelis kitų.
Projekto tikslas: Gerinti Lietuvos mokinių emocinę, psichinę ir fizinę savijautą ir sveikatą.
Projekto uždavinys: Vaikų vertybių formavimas, jų fizinės ir psichinės sveikatos gerinimas.
Veikla: Emocinės, psichinės ir fizinės savijautos stiprinimo renginių organizavimas.
Pastaraisiais metais išpopuliarėjus socialiniams tinklams, kuriuose vyrauja tobulo gyvenimo iliuzija, vaikams kyla vis daugiau emocinės ir fizinės sveikatos iššūkių. Anot psichologų, viešai demonstruojama geroji gyvenimo pusė vaikams sustiprina nepasitikėjimą savimi, sunku atskirti realybę nuo virtualios, sukuriama iliuzija, kad tik socialiniuose tinkluose populiarūs žmonės yra sėkmingi, mokyklose gimsta vis daugiau patyčių. Iš to seka ir kiti iššūkiai: nuolatinis neužtikrintumas, pagal ką besiformuojančiai asmenybei vertinti save, kaip savimi tikėti, kaip valdyti kylančias sunkias emocijas (liūdesį, nepasitikėjimą, pyktį), kuo vadovautis. Siekiant padėti moksleiviams lengviau suvokti save, atskirti, kas yra tikra, padėti nepasimesti vizualiai tobulame pasaulyje, bus organizuojami renginiai mokyklose, kuriuose pagal numatytas temas su vaikais įvairią problematiką aptartų profesionalūs lektoriai. Taip pat numatoma diskusijų bei aktyvaus protinio ir fizinio aktyvumo erdves integruoti į Laisvės pikniką.
Veiklos rezultatas: 5009 mokiniai dalyvavo renginiuose.
Vykdytojas | VšĮ Laisvės TV |
Priemonė | Bendradarbiavimo skatinimas sveikatos netolygumų mažinimo srityje |
Prioritetas | 8 prioritetas. Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu |
Projektą finansuoja | Europos socialinis fondas |
Projekto numeris | 08.4.2-ESFA-K-629-02-0022 |
Projekto pavadinimas | Kartu |
Partneriai | Kėdainių r. Akademijos gimnazija; Alytaus r. Simno gimnazija; Joniškio r. Gataučių Marcės Katiliūtės mokykla; Kėdainių r. Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinė mokykla; Kelmės Jono Graičiūno gimnazija; Kėdainių r. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazija; Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazija; Molėtų r. Alantos gimnazija; Pakruojo „Žemynos“ pagrindinė mokykla; Pasvalio Petro Vileišio gimnazija; Plungės r. Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija; Raseinių r. Žaiginio Pranciškaus Šivickio mokykla-daugiafunkcis centras; Šakių rajono Gelgaudiškio pagrindinė mokykla; Šiaulių r. Gruzdžių gimnazija; Šiaulių r. Pakapės mokykla; Šilalės r. Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija; Šilutės r. Švėkšnos „Saulės“ gimnazija; Širvintų r. Musninkų Alfonso Petrulio gimnazija; Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija; Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija; Mažeikių r. Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinė mokykla; Ukmergės r. Želvos gimnazija; Zarasų r. Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija; Prienų r. Pakuonio pagrindinė mokykla. |
Projekto vertė: 199.866,47 EUR
Finansavimo suma: 162.671,32 EUR
Kai Kauno rajono politikai nedavė leidimo žurnalistui Andriui Tapinui susitikti su Ringaudų gyvenvietės gyventojais, gimė „Laisvės piknikas“. Nuo 2016 metų kasmet vasaros pabaigoje vykstantis didžiausias nemokamas festivalis Lietuvoje, kuriame vyksta įvairių nevyriausybinių organizacijų pasirodymai, diskusijos, muzikos atlikėjų koncertai ir pramogos. Čia žmonės susitinka švęsti savo laisvės.
Kai 2020 m. rudenį šalyje buvo išjudinti ištisi nelegalūs daugintojų klanai ir neveiksnios tarnybos, gimė projektas „Laisvės gyvūnams“. Bendradarbiaujant kartu su policijos generaliniu komisaru, VMVT direktoriumi buvo sudėliotas bendras veiksmų planas, kuris padėtų efektyviai griauti nelegalų daugintojų klaną. „Laisvės TV“ koordinavo veiksmus su visomis pagrindinėmis gyvūnų prieglaudomis bei nuolat viešino ir tebeviešina informaciją tiesioginėse „Tiek šunų“ transliacijose. Tai yra ilgalaikis „Laisvės TV“ ir „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ projektas, kuriuo siekiama sistemingai stabdyti bet kokį gyvūnų išnaudojimą Lietuvoje.
Tai jau antrus metus vykdomas projektas, kurio metu kelios dešimtys 14-17 metų moksleivių, svajojančių tapti žurnalistais, turi galimybę mokytis šio amato iš „Laisvės TV“ profesionalų. Dešimties paskaitų ciklas padalintas į dvi dalis – teorinę bei praktinę. Pirmoje dalyje apie žurnalistiką, įvairiausius jos niuansus, savo patirtis ir pamokas pasakoja „Laisvės TV“ žurnalistai (A. Tapinas, R. Miliūtė, D. Pancerovas, B. Davidonytė), antroje dalyje estafetę perima mūsų prodiuserių bei technikos komanda. Šioje dalyje moksleiviai mokosi apie video kūrimo niuansus, prodiusavimą, montavimą, sklaidą. Akademijos finalas – pačių studentų sukurti darbai bei jų pristatymas bendramoksliams.
Kai Lietuva nusprendė, kad nebenori savo Seime matyti antivalstybiškai veikiančios Valdemaro Tomaševskio partijos, gimė iniciatyva „Viso gero, Voldemortai“.
Prieš Seimo rinkimus, 2020 m. rugsėjo mėnesį prasidėjusi iniciatyva siekė skatinti rinkėjus aktyviai dalyvauti Seimo rinkimuose ir tokiu būdu antivalstybiškai veikianti Lietuvos lenkų rinkimų akcija – krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) nepatektų į parlamentą dėl nepasiektos 5% kartelės.
Tikslas buvo išpildytas jau po I-ojo rinkimų turo, kuomet buvo oficialu, jog LLRA-KŠSsurinko 4,8 procento balsų ir į Seimą nepateko.
Kai 2020 m. rugpjūtį kaimyninėje Baltarusijoje kilo masiniai protestai, kurie reikalavo demokratijos šalyje, daugiau nei 50 tūkst. žmonių Lietuvoje sustojo į gyvą grandinę išreikšdami taikų palaikymo protestą savo likimo broliais.
Gyva grandinė nusitiesė nuo Vilniaus Katedros aikštės iki Baltarusijos pasienio, taip pat atskirus, mažesnius „Laisvės kelius“ organizavo 32 užsienio valstybės, kiti Lietuvos miestai bei miesteliai. Balsas apie „Laisvės kelią“ pasklido per visą pasaulį, apie jį kalbėjo pasaulio lyderiai. Šis renginys buvo suorganizuotas vos per 10 dienų.
„Laisvės kelias“ vyko rugpjūčio 23 dieną, simboliškai paminint „Baltijos kelią“.
Kai pirmoji COVID-19 pandemijos banga smogė Lietuvai, o valdžios atstovai tikino, kad Lietuvos medikai apsaugos priemonėmis yra aprūpinti, mus pasiekė medikų, kurie susiduria su sergančiais žmonėmis laiškai, kad jie dirba visiškai kitomis sąlygomis – neturi net vienkartinių kaukių. 2020 m. kovo 18 dieną „Laisvės TV” pradėjo projektą. „Laikykitės, medikai!“, kurio metu žmonės ir įmonės medikų apsaugos priemonėms paaukojo pustrečio milijono eurų. Už tuos pinigus buvo operatyviai perkamos apsaugos priemonės ir pristatomos į karščiausius COVID-19 taškus. Projekto metu paramą gavo 318 įstaigų, joms buvo išdalinta daugiau nei 2 milijonai apsaugos priemonių.
Tai yra iki šiol didžiausia sutelktinio finansavimo iniciatyva Lietuvoje.