Iniciatyvos „Laikykitės, Medikai!“ galutinė finansinė ataskaita

Periodas: 2020 m. kovo 17 d. – 2021 m. gegužės 19 d.

Ataskaitos išoriniai auditoriai: UAB „Audifina“, tarptautinės nepriklausomų audito ir teisinių įmonių asociacijos „MSI Global Alliance“ narė, viena didžiausių lietuviško kapitalo audito kompanijų Lietuvoje.

Ataskaitos teisiniai konsultantai: „TGS Baltic“, didžiausia advokatų kontora Lietuvoje, „Prospera Tier 1 law firm review 2019“ tyrimo duomenimis pripažinta skaidriausia ir etiškiausia advokatų kontora Baltijos šalyse.

Nuo minties padėti su koronavirusu kovojantiems Lietuvos medikams iki pirmojo viešo kreipimosi dėl renkamos paramos praėjo 24 valandos. Paramos gavėjo statusą turinti VšĮ „Laisvės TV“ 2020 metų kovo 18 dieną atidarė atskirą sąskaitą iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ ir pradėjo rinkti lėšas, skirtas pirkti būtiniausioms priemonėms medikams.

Akcentavome, jog reikia greitų sprendimų ir greitų pirkimų, nes buvo akivaizdu, jog valstybinės institucijos pavėlavo su įsigijimais, pandemija jau įžengė į šalį ir didelės dalies ligoninių medikai neturi net paprasčiausių kaukių.

Pradėjus rinkti paramą „Laikykitės, Medikai!“ komanda, kurią sudarė daugiausia „Laisvės TV“ žmonės, pasiskirstė į kelias dalis – vieni registravo medicinos įstaigų poreikius, kiti kalbėjosi dėl įsigijimų su vietiniais ir užsienio tiekėjais, treti pradėjo dėlioti logistikos grandines. Pirminėje projekto stadijoje buvo viešai paskelbta, jog administravimo kaštai bus nuliniai, dalis komandos narių savanoriaus, o daliai atlyginimus mokės „Laisvės TV“.

Pirminis lūkestis buvo surinkti 150 000 eurų ir aprūpinti priemonėmis keliasdešimt Lietuvos gydymo įstaigų. Viso projektas surinko 2 410 540 eurų.

Visos mūsų surinktos lėšos ir jų šaltiniai yra pateikiami A lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Visos mūsų išlaidos yra pateikiamos F lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Projekto pradžioje priėmėme sprendimą, jog nepaisant išaugusių respiratorių ir kitų priemonių kainų, pirksime čia ir dabar, nes medikams priemonių reikia kuo skubiau. Taip pat Robotikos mokyklai nupirkome žaliavų iš kurių buvo gaminami veido skydeliai, o dizaineriui Robertui Kalinkinui nupirkta medžiagų kaukėms siūti. Gavome paramą ir žaliavomis, visos šios paramos sumos yra pateiktos C lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Paramą gavome ne tik pinigais, bet ir priemonėmis iš fizinių ir juridinių asmenų. Gautų priemonių kiekiai pateikti B lentelėje ataskaitos pabaigoje.

Taip pat atsirandant signalų, kad parama gali būti piktnaudžiaujama arba ji dėl įvairių priežasčių gali nepasiekti medikų, įkūrėme Kontrolės tarnybą, kuri užsiėmė patikra.

Devintą projekto dieną pradėjo veikti trumpasis paramos medikams numeris 1880, vieno skambučio kaina 2 eurai, visi operatoriai savo pajamų dalies oficialiai atsisakė. Iš skambučių trumpuoju numeriu surinktų lėšų suma pateikiama A lentelės 6-oje eilutėje ataskaitos pabaigoje. Trumpasis numeris panaikintas 2021 m. balandžio mėn. 13 d.

Paramos prašančių medicinos įstaigų skaičius per dieną stabiliai augo po 30-40, prie jų prisijungė ir su rizikos grupėje esančiais žmonėmis dirbančios socialinės įstaigos – slaugos namai, hospisai, senelių namai. Viso medicininių priemonių ir įrangos buvo išvežta į 324 įstaigas.

Turėjome nemalonų incidentą – Kontrolės tarnyba su neginčijamais įrodymais pagavo mūsų paramą gavusią ir dalį jos pasisavinusią medikę rezidentę. Buvo priimtas sprendimas paviešinti šį nutikimą ir kreiptis į teisėsaugos institucijas.

Septynioliktą projekto dieną į Lietuvą iš Kinijos geležinkeliu vos per devynias dienas atvyko pirmoji didžioji mūsų siunta – 300 000 vnt. medicininių priemonių. 

Tomis dienomis, kai kasdien reikėdavo supakuoti, pažymėti, paskirstyti, išvežti, užpajamuoti, sutvarkyti biurokratinius dalykus daugiau kaip 60 krovinių per dieną ir artimiausiomis savaitėmis nusimatė tik krovinių skaičiaus augimas, atsirado suvokimas, jog visuomeniniais pagrindais tris savaites po 12-14 valandų dirbantys žmonės ilgai netemps ir projektui iškils grėsmė strigti.

Į pagalbą atėjo vieni iš mūsų didžiųjų donorų, turintys nemažą tokių projektų valdymo patirtį ir puikiai suvokiantys, kad tokio masto projekto ilgą laiką neįmanoma administruoti su nuliniais kaštais. Į naują paramos sutartį jie savo iniciatyva įtraukė punktą, leidžiantį dalį jų paramos panaudoti projektui administruoti. Iniciatyvos vadovai – „Laisvės TV“ direktorė Gabija Milašiūtė ir Andrius Tapinas – prie projekto toliau dirbo visuomeniniais pagrindais.

Projekto administravimo išlaidos sudaro 7 700 eurų arba 0,32 % surinktų paramos lėšų. Jos buvo skirtos dviejų asmenų, derinančių projekto logistiką ir santykius su partneriais bei paramą priimančiomis įstaigomis, atlyginimams.

Buvo vykdomi pirkimai ir vežimai, taip pat apmokėti keturių plaučių ventiliavimo aparatų taisymo kaštai. Sutvarkyti aparatai buvo pristatyti į Panevėžio respublikinę ligoninę.

Balandžio pabaigoje su JAV lietuvių pagalba pavyko įsigyti 250 naujos technologijos neinvazinių ventiliacinių šalmų. Užsakymas buvo atliktas balandžio 25 dieną, gegužės pradžioje šalmai jau buvo Lietuvoje ir išdalinti paraiškas pateikusioms didžiosioms ligoninėms. Likę beveik 80 šalmų palikti operaciniame rezerve, vėliau jie taip pat išvežti į medicinos įstaigas. 

Balandį – gegužę su Lietuvos kariuomenės pagalba buvo masyviai tiekiamos pagrindinės apsaugos priemonės socialinėms įstaigoms – hospisams, paliatyvinės slaugos ligoninėms ir senelių namams. Visą suvestinę su įsigytų ir medicinos įstaigoms pristatytų priemonių sąrašu rasite Ataskaitos 1 priede.

Gegužės pradžioje po konsultacijų su medikais ir atsižvelgus į koronaviruso situaciją Lietuvoje projekto vadovai priėmė sprendimą stabdyti lėšų rinkimą ir pradėjo formuoti operacinius rezervus – finansinį ir sukauptų apsaugos priemonių – rudeniui, jeigu išsipildytų kai kurių ekspertų prognozės apie antrąją viruso bangą.

2020 birželio 03 dieną operaciniame „Laikykitės, Medikai!“ rezerve buvo 181 257 eurai ir 78 neinvazinės ventiliacijos šalmai.

2020 metų rugpjūtį į „Laikykitės, Medikai!” projektą kreipėsi Vilniaus universiteto Gyvybės Mokslų Centro Biotechnologijos instituto darbuotojai, atstovaujantys UAB „Baltymas“.

Jie sukūrė SARS-CoV-2 viruso pagrindinių antigenų baltymų produktus, kurie yra tinkami tobulesnei antikūnų prieš virusą diagnostikai. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad jų paruošti baltymai yra žymiai pranašesni diagnostiniai reagentai nei kitų gamintojų ir netgi rodo patikimai geresnius rezultatus už validuotus CE IVD testus, gaminamus Vokietijos ir Austrijos įmonių. Todėl naudojant jų baltymus galima gana greitai sukurti jautresnius diagnostinius testus už dabar gaminamus ir naudojamus anti-Covid19 antikūnų nustatymui. Tokių testų sukūrimo siekia VU GMC Imunologijos skyrius, Santaros klinikos bei gamybos pajėgumus turinti Lietuvos įmonė (UAB Imunodiagnostika). 

Darbams užbaigti jiems trūko lėšų, todėl buvo nuspręsta dalį „Laikykitės, Medikai!“projekto lėšų panaudoti kaip strateginę paramą Lietuvos biotechnologijų mokslininkams. 

2020 metų spalio 29 dieną buvo skirta 40 000 eurų siekiant paspartinti UAB ´„Baltymas“ atliekamus tyrimus. 

Mokslininkams sėkmingai baigus darbus – jų partnerio UAB „Imunodiagnostika“ sukurtas antikūnų prieš CoV-2 S baltymą nustatymo rinkinys buvo oficialiai įregistruotas Valstybinėje Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyboje ir pradėtas naudoti. 

UAB „Baltymas“ gautų lėšų panaudojimo ataskaitą galite rasti Ataskaitos 2 priede 

Prasidėjus antrajai pandemijos bangai buvo nuspręsta dalį projekto lėšų skirti visuomenės švietimui bendradarbiaujant su medicinos profesionalus vienijančia „Įrodymais pagrįstos medicinos grupe“. Projekto tikslas buvo suburti medikus, galinčius surinkti ir išanalizuoti svarbią pandeminę informaciją ir viešai pateikti jos santrauką, analizę, vertinimus bei patarimus. 

Nuo lapkričio mėnesio Į Laisvės TV terminuotomis sutartimis įdarbinti penki „Įrodymais pagrįstos medicinos grupės“ nariai – VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų jaunesnysis gydytojas rezidentas Kazimieras Maneikis, duomenų analitikas Jonas Bačelis, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų medicinos gydytoja Ugnė Ringelevičiūtė, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikų vyresnioji hematologijos rezidentė Austėja Dapkevičiūtė, VU Gyvybės mokslų centro biochemikė dr. Miglė Tomkuvienė. 

Iki 2020 metų pabaigos koncentruota komunikacija buvo vykdoma puslapyje laikykitesmedikai.lt, „Laisvės TV“ laidose ir Facebook puslapyje, taip pat informacija buvo nemokamai dalijamasi su kitomis žiniasklaidos priemonėmis. 

Per pusantro mėnesio vykdant šį projektą buvo išleista 10 straipsnių, 3 statistinių duomenų lentelės ir 4 laidos. Išplatinti straipsniai susilaukė 23 paminėjimų (su oficialiu projekto puslapiu – 33), iš jų 22 buvo didžiausiuose portaluose. Statistiniai duomenys buvo publikuojami tik oficialiame projekto puslapyje, platinami nebuvo.

„Laisvės TV“ YouTube kanale laidos buvo peržiūrėtos 24 652 kartus, „Laisvės TV“ Facebook puslapyje laidos peržiūrėtos 43 619 kartus. 

Informacinio projekto kaštai pateikti Ataskaitos F lentelėje. 

2021 metų sausį įsibėgėjus pandemijai gavus aiškius medicininių įstaigų signalus, jog apsaugos priemonių turi, bet neturi įrangos, mes vėl pradėjome rinkti lėšas, kurios turėjo būti nukreiptos į tikslinius įrangos pirkimus, kurių poreikį sveikatos apsaugos įstaigos pateikė iniciatyvos „Stiprūs kartu“ interneto puslapyje: https://stipruskartu.lt/gelbeti-gyvybe/

Papildomai nupirkome 86 įrangos vienetus ir išvežėme juos į 21 Lietuvos medicinos įstaigą.  Suvestinę su įsigytų ir medicinos įstaigoms pristatytos įrangos sąrašu rasite Ataskaitos 3 priede.

Taip pat sausį atvyko paskutinė būtinųjų medicinos priemonių siunta iš Kinijos, jų paskirstymą rasite G lentelėje. 

2021 metų gegužės 19 d. paskirsčius ir pristačius paskutines medicinos priemones ir įrangą, projektas „Laikykitės, Medikai!“ išnaudojo visas turimas lėšas ir oficialiai veiklą baigė. Žemiau pateikiama išsami informacija, susijusi su paramos iniciatyvai „Laikykitės, Medikai!“ gavimu ir panaudojimu: